O nasilju kojeg je puno više od onoga što kažu statistički podaci, kako ga prepoznati,prevenirati i u konačnici procesuirati kako bi se na najbolji način pomoglo žrtvama, govorile su stučnjakinje koje se na svojim radnim mjestima u policiji, tužiteljstvu, javnom zdravstvu, centrima za socijalni rad i sigurnim kućama svakodnevno suočavaju sa žrtvama i počiniteljima ovih krivičnih djela.
O svemu tome govorile su na panel diskusiji pod nazivom „Zdravlje žena u sjeni nasilja”, čiji je organizator Sveučilište Vitez u Travniku.
Iako dostupni podaci kažu da je gotovo polovina žena u Bosni i Hercegovini izložena nasilju a četiri od deset njih trpi neki vid nasilja stvarnost je kažu puno teža i žrtve su ne samo žene,nego i muškarci i djeca. Samo na području Srednjobosanskog kantona u posljednje tri godine, podnešeno je više od 250 krivičnih prijava, za krivična djela nasilja, kazala je kantonalna tužiteljica Edina Jaganjac.
No nažalost kaže nerijetko se dešava da žrtva iskoristi zakonsko pravo i odustane od svjedočenja protiv nasilnika, što otežava procesuiranje, pa je uputila apel građanima da im budu podrška. Nažalost preventivni program sprječavanja nasilja ne postoji,ali ni sistemsko rješenje. Jedno od rješenja moglo bi biti uvođenje edukativnih programa u osnovne škole, što je dugotrajan proces, no očigledno jedini ispravan.
Nađa Ridžić