Uoči dvodnevnog bojkota trgovina Bosni i Hercegovini,najavljenog za 7.i 8.februar ove godine, razgovarali smo sa Admirom Arnautovićem, predsjednikom Udruženja za zaštitu potrošača SBK.Životni troškovi rastu, jedino pojeftinjuje život.

Jeste li zadovoljni rezultatima prošlosedmičnog bojkota trgovina i jeste li pozvali građane na ponovni bojkot?

Arnautović: Bez obzira na podatke PU FBiH,za koje smatramo da ne odražavaju stvarno stanje kakvo je bilo na terenu tokom prošlosedmičnog bojkota mi smatramo da je bojkot polučio rezultate.Pojedini tržni centri već najavljuju smanjenje cijena, pa stoga definitivno pozivamo naše građane da 7.i 8.februara da ako ne mogu u potpunosti odustati od posjete trgovinama, onda neka barem dijelom smanje svoju potrošnju ova dva dana.

Kakvo je stanje u SBK?

Arnautović: Mi svakodnevno svjedočimo apsurdima,pa smo do prije pet godina imali pojam skupog života u Sarajevu. Sada otiđite u Sarajevo i jeftinije ćete jesti nego u Travniku,što je zaista apsurd. Definitivno je sada preskupo otići bilo gdje u gradu npr. na ćevape, koji su nekada bili pojam u Travniku. Uz hranu, podivljale su cijene kafe, čaja i ostalih pića u ugostiteljskim objektima .Cijene frizerskih usluga su otilše u nebo, i potrošači se s pravom pitaju jeli to realno i da li je to posljedica stvarnih troškova, uvođenja neradne nedjelje ili rasta minimalne plaće?Početkom ove sedmice su porasle cijene mesa i mesnih proizvoda u mesnicama i svi se generalno pravdaju time da je poskupio život.

Od cca 41.000 penzionera u SBK, najviše ih je u Travniku skoro 8.700 i većina je sa minimalnom penzijom. Imate li informacije kako oni izdržavaju divljanje cijena, ne samo hrane nego i grijanja, električne energije i komunalnih usluga?

Arnautović: Penzioneri koji imaju djecu ili bližeg člana porodice da im pomažu oni i nekako mogu preživjeti, međutim oni koji žive sami posebno u gradu,oni zaista teško žive. Ako uzmemo da im mjesečno treba 200-300 KM samo za lijekove,još prosječno 150 KM za grijanje, 50 KM struje, potom račun za komunalne usluge,znači to je gotovo cijeli iznos minimalne penzije.

Da li su cijene komunalnih usluga i grijanja u Travniku previsoke ili odražavaju stvarno stanje?

Arnautović: Mi smo prije mjesec dana imali sjednicu OV Travnik na kojoj je donešena odluka o rastu cijena grijanja za 15%. Evo sad se govori o novom povećanju jer u to nije uračunat rast cijene električne energije i rast minimalne plaće. Međutim, mislimo da je i ta cijena prenapuhana. Unis – Energetika se pravdala time što je poskupio ugalj i on zaista jeste poskupio i to je osnovni razlog za povećanje cijena grijanja. Oni sada pokušavaju preći na plin koji bi bio jeftiniji energent i tvrde da bi se u najgorem slučaju mogla zadržati trenutna cijena grijanja ali o tom potom. Kada govorimo o komunalnim uslugama, evo npr. u Donjem Vakufu za četveročlanu porodicu koja plaća paušalno vodu i odvoz smeća ,cijena je 25 KM mjesečno, dok će sa novim poskupljenjem u Travniku ta usluga biti 60KM. Da li ima opravdanja, veliko je pitanje.

Nađa Ridžić