Intervju Tahir Lendo: Srednjobosanski kanton je stabilian uprkos izostanku saradnje i obećane pomoći sa nivoa Federacije BiH

Grantovi su svi raspodjeljeni na vrijeme i to je značajna pomoć. Samo u privredi plasirano je  5,5 miliona KM, u poljoprivredi privredi 3,5 miliona KM.

Tahir Lendo, premijer Srednjobosanskog kantona i predsjednik Općinske organizacije u intervju govori o rezultatima rada Vlade SBK, planovima za narednu godinu, te prokomentariosa protekle lokalne izbore i izuzetan rezultat koji je ostvarila SDA u Travniku.

 

Hronika.ba:  Zamoli bih Vas da napravite rekapitulaciju onog što je Vlada SBK uradila i šta je ostalo da se uradi do kraja godine.

Lendo: Ono što je Vlada SBK putem plana i programa svojih ministarstava i zacrtala dobar dio je i realizovala u ovoj godini. Naravno, sva ministarstva ne rade istim tempom i istom dinamikom. Imamo ministarstva koja su fantastično uradila svoj posao, a imamo ministarstva koja zbog određenih okolnosti nisu stigla realizirati sve planirane aktivnosti, naročito kada je zakonodavna oblast u pitanju. To je primjer obrazovanja gdje još uvijek imamo sporost u realizaciji sistematizacije radnih mjesta, novog pravilnika i naravno kada nemate kapacitet ne možete ostvariti planove i programe i dopune zakona koji su davno sazrijeli za mjenjanje. Tim pitanjima ćemo se baviti u narednoj godini mnogo značajnije, ali ovo što smo planirali u ovoj godini: poboljšali smo stanje u zdravstvu,  standard uposlenika i kapitalna ulaganja. Vidite da se objekti bolnica i domova zdravlja u svim sredinama obnavljaju, rade. Nabavlja se nova dijagnostička oprema. Pratili smo i standard zaposlenika, porasla je i osnovica. Pratili smo rast troškova u Federaciji BiH  tako, tako da zaposleni u zdravstvu ne osjete inflaciju. Bitno je napomenuti da su ovoj godini dodjeljena veika sredstva u poljoprivredi i privredi. Grantovi su svi raspodjeljeni na vrijeme i to je značajna pomoć. Samo u privredi plasirano je  5,5 miliona KM, u poljoprivredi privredi 3,5 miliona KM. Boračke organizacije su redovne dobijale sredstva. Prvi puta smo zakonom objedinili sve boračke populacije, što je vrlo važno kada je u pitanju segment infrastruktura, putne komunikacije, vodovodi, sigurni budite da je dosta sredstava plasirana preko Ministarstva prostornog uređenja i Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva općinama za sufinansiranje njihovih projekata. To su projekti koji su prepoznatljivi u svim općinama Kantona i njihova aktivnost još traje. Ono što težimo je da ti kapitalni objekti budu od značaja za lokalno stanovništvo, za privredu, za poljoprivredu, da imamo dobre saobraćajnice, a onda da razvijamo sisteme zaštite, samozaštite.

 

Hronika.ba: Svake godine  sa viših nivoa vlasti, sa nivoa Federacije, dodjeljivani su određeni iznosi sredstava. Koliko je poznato ove godine ni jedan kanton nije dobio planirana i obečana sredstva. Da li ćete vi i bez ovih sredstava uspjeti realizirati budžet za ovu godinu?

 

Lendo: Budžet je planiran na osnovu projekcije da ćemo dobiti planirana sredstva sa federalnog nivoa u iznosu od 22,3 miliona KM. Dakle, 200 miliona KM se planira u federalnom budžetu za svih deset kantona. Nažalost, mi ta sredstva još nismo dobili. Mi ta sredstva isključivo koristimo za projekte, za razvoj Kantona, a ne za popunu „budžetskih rupa“. Nama to nije bilo ni potrebno, nego da zajedničkim sredstvima unaprijedimo sve oblasti. U Kantonu su velike potrošačke jedinice, najveći  broj uposlenika, u Kantonu ide najveći dio sredstava za plaće i doprinose. Da bi držali 5.500 zaposlenih, treba održati sve to, 80 škola, policijske stanice, sudovi, sve to treba održavati i plaće zaposlenika, a i unaprijediti tehnološki. Dakle, Kantoni su najveće potrošačke jedinice i preko 65 posto ide na plaće, bruto plaće. Ovaj dio sredstva sa federalnog nivoa nama je koristio isključivo za kapitalne projekte, u zdravstvu, školstvu, u oblasti sigurnosti.

 

Hronika.ba: Koji su to konkretni projekti kada je u pitanju SBK?

 

Lendo: Mi smo to uglavnom usmjeravali u kapitalne projekte u zdravstvu i školstvu, sudstvu. To je izgradnja objekata u kojima rade uposlenici ovog kantona. Neće ova situacija ugroziti ništa posebno, ovaj Kanton ima stabilne prihode. Imali smo dobre projekcije i iz tih razloga siguran sam da će nam faliti ta 22 miliona KM, ali siguran sam da ćemo to prebroditi kroz iskazani suficit i kroz projekte koje nismo uspjeli realizovati. Od Federacije se nismo nadali da će do ovog vremena zadržati ta sredstva. Za 2025. godinu nam je najavljeno da će ta sredstva biti prepolovljena ili ih neće ni biti.

 

Hronika.ba: Vlada SBK aktivno radi na realizaciji projekata na području općine Travnik, kao što je izgradnja puta preko Guče Gore za Mehuriće i izgradnji puta koji otvara ističnu stranu Vlašića. Kako napreduju ovi projekti, šta je planirano za narednu godinu.

 

Lendo: To je regionalni put i mi smo otvorili i probili taj put. Urađene su trase, odvodnja voda, planiramo postavljanje asfaltnog sloja i da se dionica uveže do Bile. Samo je problem da se tenderske procedure završe. Ono što je bitno, naša Direkcija za ceste radi svojom dinamikom, ali i tamo se osjeti problem javnih nabavki. On postaju sve veći problem, nema dovoljno izvođača, onda i kada dobiju radove, ne mogu izvršiti svoje obaveze. Lokalna zajednica općina Travnik radi sa jugoistočne strane otvaranje Vlašića i to iz nekoliko pravaca. Glavni pravac je ovaj kako mi zovemo „Dubski put“, potrebno je oko 900.000 KM da se on još bolje uradi, odvodi riješe i da se iziđe na Vlašić. Onda će se na Vlašiću spajati prema Ljutoj gredi i Babanovcu.

 

Hronika.ba: Već nekoliko godina čekamo dva vrlo značajna projekta, izgradnju vjetro parka na Vlašiću. Iako niste direktno uključeni kada očekujete realizaciju tog projekta.

 

Lendo: Investitori su u dobroj fazi što se tiče dokumentacije, dozvola,mislim da će u narednoj građevinskoj sezoni početi građavinski radovi. Čak je i treći investitor u dobroj fazi da dobije sve dozvole. Mislim da će taj vjetropark na Vlašiću zaživjeti već u idućoj godini. To su značajna sredstva, jer Elektroprivreda BiH ima dobar potencijal i EBRD-ov kredit i sa te strane imaju sve preduslove da mogu početi sa radovima.

 

Hronika.ba: Iz JP Autoceste F BiH najavljuju da će ove godine biti završen LOT 5 brze ceste Nević Polje – Vitez. Da li vi imate informacije da li će se ovaj projekat nastaviti?

 

Lendo: Bitno je da se sada ovaj LOT 5 završi i kružni tok u Nević Polju, a isto tako i u Vitezu. Onda je primarno da se radi LOT 4 , da zaobiđemo Vitez i tada bi brza cesta dobila konture. Važno je i da se projektuje ovaj dio od Nević Polja prema Turbetu. To je nekih 11 – 12 kilometara. Mislim da su dijelom obezbjeđena sredstva za projektovanje, a izvođnje radova vidjet ćemo od budžeta Vlade FBiH.

 

Lokalni izbori

Hronika.ba: Iza nas su lokalni ili općinski izbori. OO SDA Travnik ostvarila je najbolji rezultat. Kao predsjednika OO SDA pitamo Vas kako ste to uspjeli?

 

Lendo: Općinska organizacija SDA ima jedan kontinuitet u radu i direktni kontakt sa svojim biračima, sa građanima. Pokazali smo i odgovornost i ozbiljnost u radu, dobru organizaciju. Građani su prepoznali dobar rad i načelnika i Općinskog vijeća, prepoznali su da je politika SDA stabilna, kvalitetna. Jedini smo po svim mjestima pokazali i rad i rezultate i pitali građane šta u narednom periodu žele. Dakle, SDA je kao stranka osvojila 16 mandata u Općinskom vijeću, to je rekord do sada, 11.070. Osvojili smo poziciju načelnika ubjedljivo sa 12.700 glasova. Dakle, narod je prepoznao taj rad, taj kvalitet. Mi ćemo tim tempom i dalje nastaviti. SDA je odgovorna i njeni kadrovi na bilo kojoj poziciji će raditi odgovorno i bit će podrška narodu tako da imamo i dalj razvoj Travnika. Travnik je prepoznatljiv kao kantonalno, a Boga mi i kao regionalno središte i treba da ima ulogu koja mu pripada.

 

Saradnja sa federalnim nivom vlasti

 

Hronika.ba: SDA je na vlasti u SBK, a „Trojka“ je sa svojim partnerima na vlasti na nivou Federacije. Da li to utječe na saradnju po vertikali vlasti? Da li imate saradnju i u kojoj mjeri je realizirana?

Lendo: Pa naravno da utječe. „Trojka“ je na vlasti neki period i kao premijer još nismo imali sastanak premijera. Na nivo ministarstava, rijetko koje ministarstvo se sastaje. Ja kao premijer primam određen broj ministara, kontaktiramo, ali nije dobro kada to po vertikali nije uvezano. Postoje razlike, drugačiji su koncepti, ali ono što bio trebao biti zajednički koncept je da razvijamo svoju domovinu, da razvijamo lokalne zajednice, da razvijamo kantone i da stvaramo ambijent ugodnog življenja u našoj državi. To bi svim politikama trebao biti cilj.

 

Hronika.ba: Nedavne poplave koje su odnijele i ljudske živote pogodile su i tri srednjobosanske općine. Šta je na planu sanacije i pomoći uradila Vlada SBK?

Lendo: Mi smo odmah reagovali, prvo kao Štab Civilne zaštite, a onda i kao Vlada SBK. Donijeli smo odluku o poglašenju prirodne nesreće. Odmah smo za sve tri općine dodjelili interventna sredstva od po 100.000 KM, a onda smo na teren uputili stručne ekipe. Sada smo u fazi da se urade kvalitetne procjene da možemo izraditi aplikaciju za Evropski fond solidarnosti. Procjenjena šteta je oko 100 miliona KM. Svako naše ministarstvo je reagovalo kroz sanaciju područnih ambulanata, škola i puteva.

 

(S.Š.-K.K./SIN)