Nakon mjeseca ramazana, a u povodu Ramazanskog bajrama razgovorali smo sa travničkom muftijom dr. Ahmed ef. Adilovićem.
Hronika.ba: Čestiti muftija priveli su smo kraju odabrani mjesec, zamolit ću nas da nam kažete koje aktivnosti je tokom ramazana provodilo Travničko muftijstvo?
Muftija Adilović: Bismillahir-Rahmanir-Rahim. Hvala Allahu dž.š. evo iza nas je još jedan ramazan kao najodabraniji mjesec u hidžretskoj godini, najodabraniji mjesec za muslimane vjernike. I možemo kazati da je ovogodišnji ramazan bio bogat sa raznovrsnim aktivnostima na području našeg muftijstva,a možemo predpostaviti da je tako bilo i na području ostalih muftijstava, odnosno na području cijele islamske zajednice u BiH. Što se tiče našeg muftijstva mi imamo standardno 127 džemata, a tzv. ra,azanski džemata, gdje se uglavnom uz ramazan odvijaju aktivnosti, gdje se klanjaju teravih – namazii ostali namazi je 136. Tako da možemo kazati da je ove godine na ukupno 263 se klanjao teravih – namaz i ostali namazi, što je jako dobro. Vidimo da je jako veliki interes za klanjanje teravih – namaza i ostalih namaza i mimo centralnih dijelova džemata. Što se tiče ostalih programa, aktivnosti i ibadeta nismo imali nikakvih problema. Posjeta u džamijama je bila jako dobra, osjetilo se da je bila bolja nego prošle godine. Standardno prvu trećinu budu pune džamije, drugu trećinu se smanji,a zadnja trećina onda se opet popuni. To je navika, takosu naše džematlije navikle. Mi smo bilazili naše džemate, standardno kao i prehodnih godina. U saradnji sa Elči Ibrahim – pašinom medresom, nekoliko nas iz muftijstva i nekoliko profesora iz medrese obiđemo sve naše medžlise, imamo ih osam. I tu noć kada idemou jedan od medžlisa, nas šest uđemo i šest džemata, da klanjamo sa našim džematlijama teraviju, obratimo im se, družimo se njima. Tako da je to jedna jako lijepa aktivnost. Zatim, pored redovnih aktivnosti post, hatme, mukabele, učenje Kur'ana, redovni namazi, tu gostovanja predavača. Možemo reči da smo ove godine na području našeg muftijstva imali gostovanja tri hafiza iz Turske što je poseban ugođaj i posebna ljepota. Što se tiče hafiskih mukabela, to je jedan raritet da samo hafizi uče mukabelu, to ne može svaki medžlis, a mi smo ove godine imali u Travniku i Donjem Vakufu hafiske mukabele, sa čime se možemo pohvaliti.Imali smo i nafilu sa hatmom u jednom džematu na području Medžlisa IZ Jajce. Što se tiče iftara, muftistvo i medresa su priredili tri iftara, za zvaničnike, Mrežu mladih i za Odjel za brak i porodicu, što je jako lijap aktivnost. To je praksa od unazad nekoliko godina. Sve u svemu, aktivnosti su bile dobre i zadovoljni smo.
Hronika.ba: Ramazana je vrijeme kada se provode aktivnosti vezane uz zekat i sadekatu-l-fitr.
Muftija Adilović: Također, tokom ramazana imamo aktivnosti na području zekata i sadekatu-l-fitra. To je vrijeme kada naše džematlije daju i na osnovu informacija koje imamo možemo kazati da su džematlije svjesne i da u velikoj mjeri znaju da Islamska zajednica vodi tu aktivnost i da je to najbolji način kako i gdje se zekat i sadekatu-l-fitr mogu davati. Tako da jedan zaključak je da su ramazanske aktivnosti ove godine bile jako dobre i mi smo kao Muftijstvo zadovoljni sa tim aktivnostima.
Hronika.ba: Maloprije ste pomenuli mjesta gdje se privremeno klanja, u manjim naseljenim mjestima su obavljani namazi tokom mjeseca ramazana. Kako ste to kadrovski riješili?
Muftija Adilović: To se rješava uz pomoć naših medresa i fakulteta. Možemo kazati da je 97 učenika medresa i 120 učenica bilo angažovano, što na našem, što na nekim drugim područjima, kada je u pitanju naša medresa. Dakle,oni imaju svoj raspored i to je njihova zadaća da oni uz ramazan imaju svoju „ramazansku praksu“ jer je medresa, između ostalog i vjerska škola. Ona ima sve predmete gimnazije, ali ima i vjerske predmete, tako da je praksa učenika i učenica medrese da oni uz ramazan budu sa svojim džematlijama. naravno, više je to učenika jer oni imaju sve dnevne namaze, teraviju i mukabelu, a učenice učestvuju u nekim programima i mukabelama. Ove godine smo primjetili da su medžlisi uspjeli angažovati vceći broj učenica nego što je to bio slučaj predhodnih godina.
Hronika.ba: Pomenuli ste Mrežu mladih Islamske zajednice pa bih Vas zamolio da nam nešto više kažete o njihovim aktivnostima.
Muftija Adilović: Islamska zajednica je prije desetak godina locirala određene aktivnosti na koje se treba fokusirati i to su, između ostalih Mreža mladih, Odjel za brak i porodicu, te saradnja sa nevladinim organizacijama i pomoć socijalno ugroženim. Od tada mi imamo po svim našim muftijstvima, medžlisima i džematima koordinatore koji vode te aktivnosti. Meni je posebno drago da imamo Mrežu mladih. Mi znamo da smo svi danas u određenim iskušenjima, ali omladina je posebno izložena raznim iskušenjima i svaka pozitivna aktivnost njima dobro dođe, da se usmjeravaju, da se druže, da imaju određene programe, projekte i aktivnosti koje sami vode uz određene sugestije od strane medžlisa i muftijstva. Na taj način okuplja se omladina u lijepoj atmosferi, sa smjernicama i sa dobrim rezultatima. Nekada su to druženja, nekada predavanja, nekada iftar. Svake godine tokom „Dana Ajvatovice“ imamo kamp za mlade, jednodnevno druženje, gdje se omladina druži i bavi sportskim aktivnostima.Tako da smo jako zadovoljni aktivnostima i Mreže mladih, ali Odjela za brak i porodicu, gdje takođe imamo mrežu, gdje naše koordinatorice na nivou muftijstva, medžlisa i džemata. I uspješno vode aktivnosti sa našim sestrama, majkama i djevojkama na planu njihovog osvješćenja, poboljšanja kada je u pitanju vjerski život i generalno.
Hronika.ba: Iako je mjesec ramazan mjesec činjenja dobrih dijela, moramo Vas upitati kako se ova ukupna društveno –politička situacija, koja je proizvedena od rukovodstva RS, odražava na ukupno razmišljanje bošnjačke populacije, s obzirom da na području koje obuhvata Muftijstvo travničko imamo džemata koji se prostorno nalaze na području entiteta RS?
Muftija Adilović: Da, mi imao tri džemata na području RS-a i naravno da smo mi tu situaciju pratili i pratimo. U kontaktu smo sa našim imamima u tim džematima i sa našim džematlijama. Ono što možemo kazati generalno, postoji doza zabrinustosti, ali nema velikog straha i nema ništa što bi se posebno primjetilo, nego vanredno stanje ili slično. Ono što možemo kazati jeste da jedan dio tih političara iz RS nastoji da ostvari neke ratne ciljeve koje nisu mogli da ostvare od 1992. do 1995. godine. To je njihova konstanta. Oni to stalno rade. Mi uvijek pravimo razliku između onih koji proklamiraju takve ciljeve i onih koji normalno žive rade na području RS-a i F BiH, onima koji su za suživot i saradnju sa drugima. Naravno, da je sa takvima lakše raditi i da smo i mi sami kao Bošnjaci, kao muslimani orijentisani ka ljubavi prema domovini, ka suživotu i saradnji. Dakle, ova trenutna situacija jeste problem u smislu dizanja tenzija. naravno da svakog normalnog čovjeka iritira kada čujemo za ove pokušaje negiranja ustavnog poretka, Suda BiH, Ustavnog suda, nadležnih državnih agencija i pokušaj nekakvog osamostaljenja RS. Naravno da je to protiv svih zakonskih rješenja unutar BiH, ali i protiv međunarodnog prava i zbog toga je svaki razuman čovjek, svaki patriota je protiv toga i radi na tome da budemo svjesni ko smo, št smo i šta nam je raditi. Naravno, glavna zadaća je na državnim institucijama da ova država opstane sa svim narodima i sa svim onima koji žele dobro ovoj domovini.
Hronika.ba: Kada smo kod ove teme, da li Islamska zajednica u BiH može učiniti više na ovom planu, s obzirom da su Bošnjaci najviše podjeljen narod kada je politika u pitanju? Da li se moža Islamska zajednica postaviti kao vodeća duhovna snga u osvješćivanju naših političara da budu jedinstveniji?
Muftija Adilović: Mi to već radimo. Mi sa nivoa muftijstva, kada su u pitanju naši političari, dajemo im savjete, sugerišemo im kako trebaju da se postave, pogotovo o ovom pitanju, našeg jedinstvenog nacionalnog interesa. Mogu ljudi pripadati različitim političkim partijama, ali kada su u pitanju nacionalni intersi, kada su u pitanju vjerski interesi, kada je u pitanju državni interse, oni su nama svima isti. Zbog toga ne smijemo dozvoliti da se dijelimo i da radimo jedni protiv drugih. Takođe, viši nivoi, Rijaset IZ to radi svojim obraćanjima, ali i razgovorima sa pojedincima. Mi radimo koliko možemo, a koliko oni kojih se to tiče slušaju i primjene, to vidimo sami u našem životu. Mi smo inače, kao vjernici i kao razumni ljudi, skloni da budemo optimisti i treba da budemo optimisti. Trebamo raditi da se ovo stanje popravi i nadamo se da će biti bolje ako Bog da’, ali svi se moramo uključiti.
Hronika.ba: Vi ste više puta ste tokom ovog razgovora pomenuli Elči Ibrahim – pašinu medresu. Kakvo stanje sa brojem učenika i da li ste zadovoljni sa materijalnim kadrovskim potencijalima kojima medresa raspolaže?
Muftija Adilović: Elči Ibrahim – pašina medresa je svjetli primjer na području ovog našeg muftijstva, kantona, pa i šire. Medresa je izrasla u jednu respektabilnu i uzornu ustanovu u kojoj trenutno imamo 440 učenika i učenica, većinom sa ovog kantona, imamo dosta učenika iz Zeničko – dobojskog kantona, imamo i iz drugih kantona, kao i jedan broj učenika koji dolaze izvan BiH. To su oni oni roditelji, koji su svjesni odgoja svoje djece, i oni su spremni poslati svoju djecu ovdje u BiH i to vrlo često baš ovdje u našu medresu. Pored toga, ako vidimo uspjehe naših učenika i učenica na raznim takmičenjima, prije svega na takmičenjima unutar Islamske zajednice, ali na nivou Rijaseta, pa čak i šire, onda ako pogledamo uspjehe na drugim takmičenjima izvan Islamske zajednice u drugim predmetima, onda nas to raduje. Medresa je zaista respektabilna. Izrasla je u jednu stabilnu, jaku i respektabilnu ustanovu. Što se tiče finansija, znamo da danas sve naše medrese imaju pomoć kantonalnih institucija. To je dobro, ali to nije dovoljno. U sufinansiranju učestvuje Rijaset Islamske zajednice i naravno učenici i učenici, njihovi roditelji su obavezni da participiraju, odnosno sufinansiraju boravak učenika u medresi. Evo jedna jako lijepa aktivnost koja govori do koje mjere Uprava medrese vodi računa i o porodicama učenika i učenica. Svakog ramazana, pa i ovog, odgajateljice i profesorice naše medrese obiđu porodice svih naših učenica iz prvog razreda. Nije dovoljan taj svakodnevni kontakt sa učenicima u školi, nego se obiđu porodice da vide u kakvim uslovima žive, da vide kakvo je stanje, da se sa njima porazgovara i ako treba pomoć da im se pruži. Sve je to pokazatelji da je medresa jaka i uspješna i da s pravom stiče i pohvale i svjedočanstva. I još jedan projekat koji je Medresa prije nekoliko godina pokrenula i prva je medresa u BiH koja je to pokrenula, a to je obdanište. Obdaništa su jako potrebna Islamskoj zajednici, to je interes Islamske zajednice,neki medžlisi su to prije uradili ,a prije nekoliko godina Elči Ibrahim –pašina medresa je otvorila svoje obdanište u blizini Travnika, kod Slimena. Obdanište se zove Nedžm. jako dobro posluje i jako dobar utisak i jako dobar feedback od strane roditelja, a svih ostalih koji su upoznati sa projektom.
Hronika.ba: I na kraju uvaženi muftija poruka muslimanima u povodu Ramazanskog bajrama.
Muftija Adilović: Mjesec ramazan je prilika za naš duhovni i moralni preporod. Ja se nadam da su naši vjernici u tom smislu iskoristili mubarek mjesec ramazan, da su kroz ibadete čpostali bolji ljudi, bolji kao vjernici, da su očistili svoja srca i svoje duše od loših navika, usvajali dobre i lijepe navike, osobine i karakteristike. Glavna poruka je da nakon ramazana je da trebamo biti bolji nego prije ramazana. Bolji radi sebe, radi svojih porodica, ali i radi kompletnog društva u kojem se nalazimo. Povodm ovogodišn jeg Ramazanskog bajrama upućujem dovu i čestitku svim pripadnicima islama BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN.