„Veliki broj djece masovno se uključuje na društvene mreže, istodobno nespremna suočiti se sa opasnostima koje vrebaju na internetu. Njegovo nekontrolirano korištenje opasnost je i za odrasle, a pogotovo za djecu. Ponavljam da je stalna kontrola i briga o djetetu najbolja prevencija, a time i zaštita od opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu“, kazao je doc. dr. Hadžib Salkić, koji je iste večeri predstavio i priručnik pod naslovom „Zaštita mladih od opasnih igara i igrica na internetu“.
Cilj priručnika je omogućiti učenicima i njihovim roditeljima, nastavnicima, kao i društvu u cijelosti, prikaz opasnosti na internetu, upoznavanje s aplikacijama, koje djeca i mladi koriste dovodeći se u opasnost, te načine zaštite. Uz savjete kako otkriti i pravovremeno reagirati na spomenute opasnosti, u priručniku se mogu pronaći i zakonski propisi koji tretiraju tu oblast.
Uz doc.dr. Hadžiba Salkića o ovoj temi je govorila i mr. Jasna Eminović, jedna od autorica priručnika, koja je naglasila kako se i kroz nastavne procese, u suradnji sa svim zaposlenima u obrazovnim ustanovama, mogu provoditi programi prevencije nasilja na internetu i zaštite od opasnih igrica.
„Samo zajednički, kao tim, možemo raditi na tome da imamo zdravu društvenu zajednicu“, naglasila je mr. Jasna Eminović.
Predstavljeni priručnik za sada je tiskan u 30 primjeraka, a uskoro će biti dostupan i u elektroničkoj verziji.