Večernjim bogosluženjem u hramu Uspenja presvete bogorodice u Travniku i paljenjem badnjaka obilježeno je  Badnje veče, uoči Božića kojeg vjernici dočekuju po Julijanskom kalendaru.

 

U pravoslavnom hramu izgrađenom 1852. godine, koji je proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, paljenjem badnjaka pravoslavni su vjernici krenuli u susret Božiću, najradosnijem hrišćanskom prazniku, koji slavi rođenje Isusa Hrista.

Večernje bogosluženje i paljenje badnjaka prevodio je protojerej stavrofor Goran Živković, paroh travnički.

Božić po julijanskom kalendaru

Božić označava rođenje Kristovo te je i za vjernike koji ga obilježavaju prema julijanskom kalendaru jedan od najradosnijih kršćanskih blagdana. Uz njega su vezani mnogi običaji koji vrijeme od nekoliko nedjelja oko Božića čine najsvečanijim razdobljem u cijeloj kalendarskoj godini.

Prema starim običajima, pravoslavni vjernici u ranim jutarnjim satima na Badnjak odlaze u šumu po badnjak (hrastova grana) koji se postavlja pred ulaz u dom. Na Badnjak se posti, a predvečer se u dvorištima crkava, uz molitvu, pali badnjak.

 

Travnik: Paljenje badnjaka uoči pravoslavnog Božića

 

Crkva Uspenja presvete Bogorodice u Travniku

Crkva Uspenja Presvete Bogorodice u Travniku  podignuta je  neposredno nakon prebacivanja sjedišta bosanskih namjesnika iz Travnika u Sarajevo 1850. – 1852.godine. Nije poznato ko je bio njen projektant ili graditelj, a nisu sačuvani ni podaci o detaljima gradnje. Nadogradnja crkve izvršena je 1911. godine. U ovoj crkvi se čuvaju vrijedne ikone i rukopisne knjige iz 17. i 18. vijeka, a dio unutrašnjosti hrama tridesetih godina 20. stoljeća oslikao je akademski slikar Roman Petrović. Proteklih godina ovaj pravoslavni hram je rekonstruisan i zaštićen, te proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.