Sinoć je u Centru za kulturu općine Travnik, u povodu obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika, JU Gradska biblioteka Travnik organizirala promociju knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“. Promocija je održana u saradnji sa Bošnjačkom zajednicom kulture Travnik, a knjigu su predstavile autorice prof. dr. Amela Bajrić, prof. dr. Sanja Merzić i doc. dr. Adela Čokić. Promociju je moderirao Kenan Kavazović.

 

Knjiga „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“ predstavlja značajan doprinos savremenoj literaturi koja se bavi ključnim vještinama za uspješno funkcioniranje u međuljudskim odnosima. Kroz pažljivo istraživanje tema vezanih za razvoj komunikacije, različite vrste komunikacije, te ulogu novih tehnologija u komunikaciji, autorice nude čitaocima detaljan i sveobuhvatan pogled na ove izuzetno važne aspekte. Knjiga je posebno relevantna u kontekstu izazova s kojima se susrećemo u savremenom društvu, gdje su konflikti, kako u privatnim tako i profesionalnim odnosima, česta pojava.
Autorice su istaknute članice akademske zajednice koje kroz nastavni proces, različita istraživanja i projekte doprinose obrazovnom procesu.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika upriličena promocija knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“

Prof. dr. Amela Bajrić, aktivan je sudionik kulturnog života u općini Travnik, lektor i bibliotekar. Angažovana je na kolegiju „Vještine komunikacije” na Farmaceutsko-zdravstvenom fakultetu Univerziteta u Travniku u zvanju vanredne profesorice.
Dr. Sanja Merzić, vanredna profesorica na Nastavničkom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić” u Mostaru, voditeljica Odsjeka za razrednu nastavu i Interdisciplinarnog doktorskog studija iz oblasti društvenih nauka. Osim što se bavi naučnim radom, radi i kao lektor i prevodilac sa bosanskog na engleski jezik. Autorica je knjige „Jezičko-stilske osobenosti Prvog Ciceronovog govora protiv Katiline”.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika upriličena promocija knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“

Dr. Adela Čokić, docentica je na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Za ostvaren uspjeh u toku studija nagrađena je Zlatnom plaketom Univerziteta u Tuzli. Učesnica je mnogobrojnih međunarodnih i domaćih naučnih skupova. Izvan struke uključena je u rad nevladinih organizacija s naglaskom na područja projekata koordinatorstva, mirovnog aktivizma i nenasilnu komunikaciju. Bila je angažovana i kao trener komunikacijskih vještina na nekoliko edukacija.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika upriličena promocija knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“

Struktura knjige je temeljito osmišljena i logički razrađena. U uvodu knjige autorice daju temeljito objašnjenje razvoja komunikacije, ističući njen značaj i ulogu kroz različite društvene sektore poput zdravstva, obrazovanja i sporta. Posebna pažnja posvećena je multidisciplinarnom pristupu komunikaciji, uključujući psiholingvistiku, sociolingvistiku i psihologiju, čime knjiga nudi sveobuhvatan uvid u ovu problematiku. Čitaocima su ponuđeni i metodološki utemeljeni savjeti koji pomažu u razvoju kritičkog mišljenja i vještine postavljanja pitanja, što dodatno obogaćuje teorijsku podlogu praktičnim alatima.. Naglasak je na integraciji teorijskih saznanja sa praktičnim aplikacijama, što čini ovu knjigu korisnom ne samo za akademsku zajednicu, već i za širu publiku. Posebno se izdvaja značaj tehnologije u komunikaciji koja zauzima svoje zasluženo mjesto u savremenim analizama i istraživanjima, s obzirom na njeno sveprisutno korištenje u svakodnevnom životu.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika upriličena promocija knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“

Knjiga temeljito obrađuje ključne vještine aktivnog slušanja i asertivne komunikacije koje autorice smatraju osnovnim za izgradnju kvalitetnih međuljudskih odnosa. Kroz jasne i precizne upute, čitaocima je približeno kako razviti ove vještine i primijeniti ih u svakodnevnoj komunikaciji, ali i u profesionalnom okruženju. Posebnu pažnju autorice posvećuju obrazovnim institucijama, ukazujući na potrebu za edukacijom djece i mladih u osnovnoj školi o važnosti usmjerene, nenasilne komunikacije.
Nenasilno rješavanje konflikata, tema koja je također detaljno razrađena u knjizi, nudi konkretne metode za prevenciju i rješavanje sukoba, s posebnim naglaskom na medijaciju i druge nenasilne tehnike. Autorice ističu kako je razvoj ovih vještina nužan kako bi se doprinijelo smanjenju napetosti i nesporazuma u međuljudskim odnosima. Ovaj pristup, koji se temelji na razumijevanju i saradnji, daje izuzetnu vrijednost ovom rukopisu u kontekstu savremenih društvenih izazova.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika upriličena promocija knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“

Završni dio knjige fokusira se na konkretne strategije za rješavanje konflikata i važnost razvijanja socijalnih vještina kao što su empatija, saradnja i samopoštovanje. Autorice pružaju jasne smjernice o tome kako ove vještine primijeniti u različitim kontekstima, od porodičnih odnosa do profesionalnih izazova. Kroz praktične primjere i studije slučaja, knjiga čitaocima daje alate za efikasno upravljanje konfliktima na nenasilan način.

Ovaj rukopis je izuzetno važan resurs za studente, praktičare, ali i širu javnost koja se želi usavršiti u komunikacijskim vještinama i metodama nenasilnog rješavanja konflikata. Knjiga je također vrijedna jer potiče razmišljanje o važnosti razvoja ovih vještina od najranijih uzrasta, te je stoga i od velike važnosti za obrazovni sektor. Pomoću ove knjige, čitaoci mogu unaprijediti kvalitetu svojih međuljudskih odnosa i doprinositi izgradnji društva temeljenog na razumijevanju, saradnji i nenasilju.
Knjiga „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“ nudi izuzetnu mješavinu teoretskog znanja i praktičnih savjeta, a njezine autorice uspješno su integrirale različite pristupe u analizi i primjeni komunikacijskih vještina. Bez sumnje, ovo je knjiga koja može poslužiti kao vodič za sve koji žele unaprijediti svoje komunikacijske sposobnosti i naučiti učinkovito rješavati konflikte na nenasilan način.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika upriličena promocija knjige „Vještine komunikacije i nenasilno rješavanje konflikata“

Promociju je upotpunio muzičkim nastupom učenik III razreda Osnovne muzičke škole „Travnik“, Adin Pidžo, koji je izveo dvije kompozicije na gitari – „Romansa” Hulija Sagrerasa i „Bure” Johana Sebastijana Baha u klasi profesora Ade Klobodanovića.
Na koncu se autorica prof. dr. Amela Bajrić zahvalila svima koji su na bilo koji način pomogli da knjiga ugleda svjetlo dana.