Upravni odbor Grupacije poslodavaca Srednjobosanskog kantona/Kantona Središnja Bosna pri Udruženju poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine pruža punu podršku Udruženju poslodavaca FBiH u aktivnostima koje provode s ciljem realizacije „inicijative 20+5+6“. Radi se o setu zakonskih rješenja i inicijativa upućenih Vladi i Parlamentu FBiH s ciljem rasterećenja privrede i poboljšanja poslovnog ambijenta.
„Sve aktivnosti koje provodi Udruženje poslodavaca FBiH u cijelosti podržavamo. Naša podrška se naročito odnosi na na „inicijativu 20+5+6“, uzimajući u obzir teže uvjete za poslovanje kompanija i ukoliko se u najskorije vrijeme ne donesu zakonska rješenja koja će poboljšati poslovni ambijent, naročito u segmentu fiskalni i parafiskalnih opterećenja na poslovanje i rad, našoj privredi prijeti kolaps. Zbog svega navedenog, pozivamo odgovorne u Vladi i Parlamentu FBiH da hitno reagiraju i usvoje barem dio najnužnijih prijedloga zakonskih rješenja koja je dostavilo UPFBiH. Pozivamo i molimo sve institucije i pojedince da hitno i neodložno ispune svoj dio obaveza, kako bi se što prije stvorili povoljniji uvjeti za poslovanje, posebno u realnom sektoru“, kaže Kemal Čolak, predsjednik UO Grupacije poslodavaca SBK pri Udruženju poslodavaca FBiH.
Iz UO Grupacije poslodavaca SBK najavljuju da će u narednom periodu intenzivirati aktivnosti prema Vladi i Skupštini SBK s ciljem što hitnijeg rješavanja gorućih pitanja za poslodavce, a koja su u kantonalnoj nadležnosti.
Podsjećao, sredinom aprila zastupnici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH su na tematskoj sjednici posvećenoj rasterećenju privrede i poboljšanju poslovnog ambijenta, jednoglasno usvojili zaključak kojim se od Vlade FBiH traži da u roku od 60 dana u parlamentarnu proceduru dostavi prijedloge novih te izmjene i dopune postojećih zakona koje je pripremilo Udruženje poslodavaca FBiH. Danas je tačno 90 dana od dana usvajanja ovog zaključka, a Vlada BiH još u parlamentarnu proceduru nije uputila niti jedan prijedlog novog ili izmjene i dopune postojećih zakona koje su predložili poslodavci. Iz UPFBiH još jednom apeliraju na Vladu FBiH da hitno razmotri i u parlamentarnu proceduru dostavi predložena zakonska rješenja.