Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. maja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja tog Dana, koji okuplja medijske profesionalce, koji potom procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogućnostima za rješavanje brojnih izazova, jest podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela.

Medijske slobode nisu nikada bile ugroženije nego sada, u eri “nove post-istine i lažnih vijesti” poslije izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD, saopštila je organizacija Reporteri bez granica.

U godišnjem predstavljanju Indeksa medijskih sloboda u svijetu upozorava se na “veoma toksične” napade na medije tokom Trumpove medijske kampanje i povodom britanskog referenduma o istupanju iz EU.

Prvih pet pozicija na osnovu stanja medijskih sloboda zauzimaju Norveška, Švedska, Finska, Danska i Holandija.

Od 180 rangiranih zemalja, Slovenija je svrstana na 37. mjesto, BiH na 65. poziciju, Srbija na 66, Hrvatska na 74, Crna Gora na 106, a Makedonija na 111. poziciju.

Situacija je na prekrentnici, navodi se u izvještaju, prenio je AFP.

Medijske slobode ugrožene su povećavanjem nadzora i jačanjem autoritarnih lidera širom svijeta, dodaje se u dokumentu.

SAD i Britanija pale su za po dvije pozicije na indeksu, na  43. i 40. poziciju, navodi organizacija sa sjedištem u Parizu.

“Izgleda da se niko ne bavi erozijom slobode medija u vodećim demokratijama. Medijske slobode nisu bila nikada toliko ugrožene”, piše u izvještaju.

Situacija je “veoma ozbiljna” u 72 države, uključujući Rusiju, Indiju i Kinu.

“Napadi na medije postali su uobičajeni i sve je više autoritarnih lidera. Došli smo u doba post-istine, propagande i suzbijanja sloboda – naročito u demokratijama”, navodi se u izvještaju.

U izvještaju su posebno kritikovane Poljska i Mađarska.

Nacionalistička vlada u Varšavi optužena je da je “pretvorila javne radijske i televizijske stanice u propagandne alate” i da pokušava da uguši nezavisne dnevne listove.

Turska je “prešla u kamp autoritarnih režima” poslije neuspješnog vojnog udara protiv predsjednika Redžepa Tajipa Erdgana i sada je postala “najveći zatvor u svijetu za medijske profesionalce”, navode Reporteri bez granica.

U izvještaju se precizira da je u posljednjih godinu dana u skoro dvije trećine zemalja registrovano pogoršanje medijske situacije i da je za više od dva odsto opao broj država u kojima su medijske slobode ocijenjene kao “dobre” ili “prilično dobre”.