U povodu 16. augusta, Dana Općine Busovača,  upriličena je svečana sjednica Općinskog vijeća Busovača. Svečanu sjednicu otvorio je predsjedatelj Općinskog vijeća Busovača, Josip Mravak koji je u svom govoru istaknuo kako općina Busovača ima dobar potencijal za razvoj gospodarstva, prirodna bogatstva i krajolik za razvoj turizma.

-Također, imamo i pozitivne ljude koji kroz sport, kulturu, društveni, politički, obrazovni ili bilo koji drugi angažman rade dobru promociju i čine dobro našoj općini i, na kraju, ljude koji su dovoljno odlučni i snažni da, unatoč svim izazovima današnjice, ostanu živjeti ovdje u našoj Busovači.- kazao je predsjedatelj Općinskog vijeća Busovača Josip Mravak.

Načelnik Općine Busovača Asim Mekić u svom govoru posebnu pažnju posvetio je važnosti zajedništva svih političkih predstavnika na jačanju Busovače i na stvaranju ambijenta ugodnog za život građana. Dodao je da i cijela općinska administracija stoji na usluzi građanima kako bi, uz aktivnost i jačanje svake individue, i Busovača postala bolja i jača s posebnim naglaskom na gospodarski razvoj.

-Busovača danas ima mnogo više zaposlenih nego nezaposlenih, a to je oko 400 ljudi. U zadnje dvije godine 275 ljudi je više zaposleno. Kažemo da ljudi odlaze i to je točno. Smanjuje se broj nezaposlenih zbog odlaska, i to je točno. Međutim, povećao se broj zaposlenih, kao što sam i rekao, za 275 ljudi. Ovom prigodom zahvaljujem našim gospodarstvenicima i ističem važnu ulogu općinske administracije jer mi poboljšavamo infrastrukturu, smanjujemo administraciju i radimo mnogo toga za napredak i razvoj općine Busovača. –  reako ej u svom obraćanju  je načelnik Mekić.

Busovača svečano obilježila 647. rođendan
Svečana sjednica OV Busovača

Uz čestitku za Dan općine, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara istaknuo je kako je Dan općine prigoda da se prisjetimo svih projekata koje je općina realizirala u proteklom razdoblju.

-Zahvaljujem svima vama koji ste u protekloj godini bili dio realizacije značajnih projekata za našu općinu, te smatram da ste dosta toga uradili. Naravno da uvijek može bolje, i to vam može biti motiv da u narednom razdoblju još više uradite. Ono što se uradilo u općini Busovača  jednim je dijelom realizirano od proračunskih sredstava Općine, a drugim dijelom od pomoći onih prijatelja koji su danas ovdje s nama, ljudi koji prepoznaju naše projekte te pomognu u njihovoj realizaciji. Ta sinergija, suradnja općinske razine s županijskom, federalnom i državnom razinom je vrlo važna za Busovaču. Ono što je još važno je to da u Busovači, unatoč razlikama u određenim političkim stavovima, uvijek prevlada interes Busovače, a to je da se ovdje, u našoj općini, živi bolje. Vjerujem da ćemo odoljeti raznim iskušenjima, sukobima i nerazumijevanju. Trebamo omogućiti pozitivno gledanje u budućnost te graditi ljubav prema svome domu i domovini, jer tamo gdje smo se rodili i gdje živimo, tu je i naš dom i naša domovina. Vjerujem da ćemo to napraviti u narednom razdoblju uz još bolju suradnju i sinergiju. –  kazao je Predsjednik Federacije BiH.

Busovača svečano obilježila 647. rođendan
Marinko Čavara, predsjednik Federacije BiH

U sklopu svečane sjednice, dodijeljene su Zlatne plakete Općine Busovača Udruzi „Dar srca“ i FK „Kaćuni“, a vokalni sastav Ivančice i prijatelji pod ravnanjem prof. glazbene kulture Magdalene Marić i mladi glazbenik Amar Biser svojim su nastupima upotpunili svečanost obilježavanja Dana općine Busovača.

U pisanim dokumentima, pod današnjim nazivom, Busovača se prvi put spominje 16. kolovoza 1371. godine. Tog dana Gojko Čepić, trgovac iz Busovače, prodao je 15 tona željeza u Dubrovnik. Ugovor otkriva da je Busovača u navedeno vrijeme bila izvjesno trgovačko središte. No, povijest Busovače kao značajnog naselja daleko je starija iako nije sačuvano mnogo materijalnih ostataka iz prošlih razdoblja.